Naučnici zbunjeni: Neočekivano porijeklo čudnih mumija iz kineske pustinje

28.10.2021. | 09:12

Naučnike već neko vrijeme zbunjuje porijeklo stotina mumificiranih tijela pronađenih u negostoljubivoj pustinjskoj regiji sjeverozapadne Kine.

Mumije su iskopane iz Tarimskog bazena u Ksinjiangu devedesetih godina. Njihova tijela su zbog pustinjske klime bila nevjerovatno očuvana, tako da su se jasno vidjele crte lica i boja kose. Čak im je i odjeća bila poprilično netaknuta, uprkos tome što su ovi ostaci stari i do 4.000 godina.

Prema njihovom izgledu (odjeća od vune) te prosu, pšenici i siru koji su pronađeni u njihovim grobovima, stručnjaci su smatrali da se vjerovjatno radilo o stočarima iz stepa zapadne Azije ili poljoprivrednicima sa planina i pustinjskih oaza centralne Azije koji su migrirali po tome području.

Međutim, nova studija kineskih, evropskih i američkih naučnika, u kojoj su oni analizirali DNK 13 mumija, prvi put sekvencirajući njihove genome, dala je jednu drugačiju sliku.

Njihova analiza pokazuje da ostaci nisu pripadali doseljenicima ili seobenoj grupi, već lokalnoj grupi koja potiče od drevne azijske populacije iz ledenog doba.

Naučnici su tokom studije analizirali gene iz najstarijih mumija Tarimskog bazena, starih od 3.700 do 4.100 godina, te genome ostataka petoro ljudi pronađenih u Džungariji na sjeverozapadu Kine, koji datiraju prije skoro 5.000 godina te su najstariji ljudski ostaci pronađeni u regiji, piše Index.

Analiza je pokazala da se mumije iz Tarimskog bazena nisu za svog života miješale sa drugim grupama i da se zapravo radi o direktnim potomcima grupe koja je nekoć bila široko rasprostranjena tokom ledenog doba.

Iako je raniji rad pokazao da su mumije živjele na obalama oaze u pustinji, još uvijek je nejasno zašto su bile pokopane u čamcima prekrivenim kožama s veslima iznad glave – rijetka praksa koja nije viđena na drugim mjestima u regiji te je možda najviše povezana s Vikinzima.