Naučnici otkrili odlično rješenje – šta s odbačenim maskama za lice?

10.02.2021. | 21:09

Naučnici sa australskog Univerziteta Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) istraživali su metode kako se nositi s ogromnom količinom odbačenih jednokratnih zaštitnih maski za lice, čije se korištenje tokom pandemije nesagledivo povećalo, piše Slash Gear.

U svom istraživanju pokazali su metode recikliranja odbačenih zaštitnih maski za izgradnju ulica.

Metodu su nazvali rješenjem cirkularne ekonomije za otpad koji je generisan pandemijom novog korona virusa.

Otkrili su da je za izgradnju jednog kilometra ulice s dvije saobraćajne trake potrebno tri miliona odbačenih maski za lice, odnosno da se 93 tone otpada može preusmjeriti s odlagališta otpada u saobraćajnu infrastrukturu.

Materijal za izgradnju ulice zapravo je mješavina usitnjenih zaštitnih maski i obrađene građevinske šute. Taj materijal ujedno zadovoljava i standarde sigurnosti civilnog inženjerstva.

Analiza naučnika pokazala je da materijal iz zaštitnih maski pomaže u krutosti i snazi finalnog proizvoda, koji bi se koristio kao osnovna podloga za ulicu.

Navedena studija ujedno je i prva koja istražuje potencijalnu iskoristivost jednokratnih zaštitnih maski u aplikacijama civilnog građevinarstva. Kad se uzme u obzir da se svakog dana u svijetu koristi 6,8 milijardi jednokratnih zaštitnih maski, bilo je ključno pronaći način kako sigurno zbrinuti ili obraditi taj otpad.