U studentskom pozorištu obilježen dan mira: “Teatar 91” iz Aleksinca gostovao u Banjaluci

22.09.2021. | 13:36

Banjalučko studentsko pozorište obilježilo je Međunarodni dan mira sa gostujućom predstavom gradskog pozorišta “Teatar 91” iz Aleksinca.

Rezolucijom Ujedinjenih nacija 21. septembar je određen kao dan nenasilja i prekida neprijateljstava na globalnom nivou. “Neka mir prevlada na Zemlji, bar jedan dan mira i nenasilja” – tako glasi univerzalna poruka Međunarodnog dana mira, a sve zemlje i narodi pozvani su da slave mir i daju doprinos da on ovlada svijetom. U znak obilježavanja na ovaj dan oglašava se “Mirovno zvono” u sjedištu UN-a u NJu Jorku. Zvono je izliveno od novčića koje su donirala djeca sa svih kontinenata. Zvono je  poklonila UN Asocijacija iz Japana i na njemu piše “Dug život apsolutnom svjetskom miru”.

Predstava aleksinačkog pozorišta “Kabare trće stanje” je autorski projekat dramaturga Branislava Nedića iz Kruševca, koji je i dugogodišnji direktor Kruševačkog pozorišta i donosi nam savremenu priča o mladom bračnom paru i susretanju sa novim životnim iskustvima. Prijatelji, porodica, svi su uz njih, a mjesto radnje je kafić od koga ne odustaju.

U predstavi igraju: Bojan Cvetković, Srđan Stojadinović, Bojana Kostić, Zorica Stevanović i Predrag Milenković.

Bojan Cvetković: „Prvi put igramo pred banjalučkom publikom i mnogo lepo smo prihvaćeni, jer smo imali super fidbek od gledalaca u Studentskom pozorištu.  Mnogo nam je važno da je publika zadovoljna, jer ona i mi uživamo u igri i ako nas budete zvali mi ćemo ponovo vrlo rado da dođemo da igramo na ovoj divnoj kamernoj sceni u Banjaluci. KABARE TREĆE STANJE je inače treći nastavak naših čuvenih kabarea koje je napisao i na scenu postavio Branislav Nedić, a u planu nam je da u budućnosti sva tri dela budu dio jedne celine.„

Inače, počeci pozorišta u Aleksincu datiraju još od 1938. godine. Prva predstava bila je “Tri karte za Holivud”.  Izgradnjom Doma kulture 1977. godine Aleksinac je dobio prave uslove za pozorišni život. Sa glumcima su radili i poznati reditelji kao što su: Ivan Klemenc, Peđa Stoimenović, Mihailo Vukobratović, Miško Dinulović, Jug Radivojević, Fuad Tabučić, Dragan Ostojić i drugi. “Teatar 91” je 2003. godine postao samostalna ustanova u kulturi. Te godine, pozorište dobija prve zaposlene saradnike i polako radi na tehničkoj opremljenosti. Danas Gradsko pozorište “Teatar 91” može biti domaćin svim profesionalnim pozorištima i organizator je dva festivala „Zimskog dečijeg festivala – ZIPO“ i Festivala prvoizvedenih predstava.

Na predstavi „Kabare treće stanje“ u Podrum sceni prissutvovali su i Ratko Trifunović, predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske, kao i Mirna Savić Banjac, savjetnica za kulturu i socijalnu politiku u kabinetu graonačelnika Banje Luke. Pored njih u publici su bili i učenici Ekonomske škole sa njihovom profesoricom LJiljo Zrnić esotkao i studentsi Univerziteta u Banjoj Luci, sa PMF-a i Tehnološkog fakulteta.

Oznake: Aleksinac, Predstava