Od uniformi i telefona do civilnog roka: Stanivuković i danas pun planova FOTO

12.03.2026. | 11:22

Grad Banjaluka planira niz mjera usmjerenih na djecu i mlade, među kojima su uvođenje dobrovoljnog civilnog roka za mlade, školske uniforme za osnovce i ograničavanje korišćenja mobilnih telefona u osnovnim školama.

O ovim prijedlozima govorio je gradonačelnik Draško Stanivuković, navodeći da je cilj jačanje odgovornosti među mladima i stvaranje okruženja u kojem će učenici biti više fokusirani na obrazovanje i društvene vrijednosti.

Grad Banjaluka pokrenuo je inicijativu da se na području grada uvede dobrovoljni civilni rok za mlade od 18 do 25 godina, kroz koji bi učesnici sticali teorijska i praktična znanja za reagovanje u vanrednim situacijama.

Prema najavama, o ovoj inicijativi trebalo bi da se raspravlja i na jednoj od narednih sjednica Skupštine grada Banjaluka, koja je zakazana za 24. mart.

„Podnijeli smo inicijativu da se na teritoriji grada Banjaluka uspostavi civilni rok za mlade od 18 do 25 godina. To nije vojna niti paravojna obuka, već program kroz koji bi mladi stekli znanja kako da reaguju u slučaju elementarnih nepogoda i drugih izazova sa kojima se društvo može suočiti“, rekao je Stanivuković.

Prema njegovim riječima, program bi bio dobrovoljan i trajao bi 20 dana, a obuhvatao bi teorijsku i praktičnu obuku.

„Najvažnije je da je sve na dobrovoljnoj osnovi. Mladi bi prolazili kroz teorijska i praktična znanja, a nakon završetka obuke bili bi evidentirani u registar civilne zaštite“, rekao je Stanivuković.

Uniforme u osnovnim školama

Jedna od ideja koja se razmatra odnosi se i na uvođenje školskih uniformi u osnovnim školama u Banjaluci.

Kako je naveo gradonačelnik, cilj takvog prijedloga je smanjenje socijalnih razlika među učenicima i stvaranje osjećaja jednakosti u školskom okruženju.

„Kada govorimo o školskim uniformama, želimo da pošaljemo poruku jednakosti među djecom. Grad je spreman da preuzme odgovornost i finansira nabavku uniformi za osnovce, kako to ne bi bio dodatni trošak za roditelje“, rekao je Draško Stanivuković.

Ograničenje korišćenja telefona

Grad planira i mjere koje se odnose na korišćenje mobilnih telefona u školama.

Stanivuković je naveo da bi ograničavanje upotrebe telefona tokom nastave trebalo da doprinese većoj koncentraciji učenika i kvalitetnijem praćenju školskog gradiva.

Prema njegovim riječima, sve ove mjere imaju zajednički cilj da se među mladima razvije veća odgovornost, disciplina i osjećaj zajedništva.

„Važno je da radimo na tome da mladi razvijaju osjećaj odgovornosti prema društvu i zajednici u kojoj žive“, rekao je Stanivuković.

Prijedlozi bi u narednom periodu mogli proći dalju proceduru kroz institucije grada i obrazovni sistem, nakon čega bi se odlučivalo o njihovoj eventualnoj primjeni u praksi.

Ognjen Jokić, BL portal